Newsletter 27 czerwca 2011

SPOTKANIA

Spotkanie "Miasto w dialogu"
27 czerwca, poniedziałek, godz. 12:00 - godz. 14:00
Trybunał Koronny, Rynek 1 Lublin   
Spotkanie - dyskusja nt. realizacji projektu "Miasto w dialogu", czyli aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Spotkanie ma charakter otwarty, prezydent Krzysztof Żuk zaprasza  przedstawicieli kultury, mediów i wszystkich zainteresowanych mieszkańców.
-------
Spotkanie wokół książki „Zmiany Klimatyczne – impas i perspektywy”
27 czerwca, poniedziałek, godz. 17:00
Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, Peowiaków 11 Lublin
Polska Akcja Humanitarna i Stowarzyszenie Homo Faber zapraszają na spotkanie wokół książki „Zmiany Klimatyczne – impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa”.
W spotkaniu wezmą udział:
Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny Le Monde Diplomatique - edycja polska 
Leszek Tur - Polska Akcja Humanitarna
Grzegorz Siwek - Zakład Meteorologii i Klimatologii UMCS
Zmiany klimatyczne pogłębiają i dramatycznie zaostrzają nierówności ekonomiczne i jako takie stanowią wyzwanie dla wszelkich projektów rozwojowych. Południe nie może ponosić kosztów funkcjonowania modelu, którego głównym beneficjentem pozostaje Północ.
W czasie spotkania zostaną poruszone problemy takie jak:
- skala i społeczny wymiar konsekwencji zmian klimatycznych,
- nierównomierne rozłożenie kosztów zmian,
- wzrost nierówności i kryzys paradygmatu rozwoju w kontekście zmian klimatycznych,
- kwestia odpowiedzialności krajów bogatych,
- jakie efektywne polityki przeciwdziałania i dostosowania do zmian klimatycznych stosować,
- edukacja klimatyczna,
- jak mówić o zmianach klimatu i wynikających z nich problemach.
"Zmiany klimatyczne – impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa" to zbiór artykułów autorów pochodzących z krajów globalnego Południa. Prezentują oni swoje doświadczenia, opinie i postulaty dotyczące rozwiązań w międzynarodowej polityce klimatycznej. Są rozczarowani, a niejednokrotnie wzburzeni rozdźwiękiem pomiędzy wynikami badań a podejmowanymi na ich podstawie działaniami. Już wielokrotnie kraje Północy miały okazję zadziałać na miarę swoich możliwości i przeciwstawić się skutkom zmian klimatycznych. Dotąd jednak nie zrobiono nic, co by odzwierciedlało rozmiar przyjętych wcześniej deklaracji.
Wstęp wolny.
------
Piknik Letniego Szydełkowania w Lublinie
2 lipca · 12:00 - 14:00
Zapraszamy wszystkich na robótkowy piknik na Błoniach pod Zamkiem w sobotę 2 lipca 2011 w godz. 12.00 – 14.00. Przynieśmy ze sobą własne narzędzia i materiały – druty, szydełka, włóczki, kordonki i muliny. Nie zapomnijmy o koszykach z prowiantem. Przydadzą się także koce, aby wygodnie rozsiąść 
się na trawie. Przyjdźmy z dziećmi, przyjaciółmi i korzystajmy z letniej dobrej pogody. Nie rezygnuj z udziału nawet jeśli uważasz, że ręczne robótki to nie jest Twoja mocna strona – zamiast z szydełkiem zawsze możesz przyjść na przykład z książką. 
W razie gdyby padało, poszukajmy miejsca w pubach i kawiarniach na Starówce i Deptaku, zamówmy coś do picia i szydełkujmy mimo wszystko! Odzyskajmy przestrzeń miejską – uczyńmy ją prawdziwie publiczną, czyli naszą! Na piknik zapraszają: Latające Warsztaty Rękodzieła, Krytyka Polityczna 
– Klub w Lublinie, Kampania Przeciw Homofobii - Lublin. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KINO

TANIE PONIEDZIAŁKI. BILETY TYLKO PO 10 ZŁ!
Kino Bajka, ul. Radziszewskiego 8
16:30 "Młyn i krzyż", Polska, dramat, 96 min, reż. L. Majewski
18:15 "Melancholia", Dania, dramat, 130 min, reż. L. von Trier
20:30 "Sala samobójców", Polska, thriller, 120 min, reż. J. Komasa
------
Film "Pocztówka do taty"
30 czerwca, czwartek, godz. 18:00, Wstęp wolny
Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, Peowiaków 11 Lublin
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Homo Faber zapraszają na pokaz specjalny Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Pocztówka do taty (Postcard to Daddy)
Czas trwania: 85', Niemcy, Reżyseria: Michael Stock, Rok produkcji: 2010
„Pocztówka" to z pewnością jeden z najtrudniejszych w odbiorze i najbardziej bolesnych filmów tegorocznego festiwalu. Michael Stock opowiada w nim swoją własną, bardzo intymną i traumatyczną historię. Ten film jest nie tylko próbą zmierzenia się z niewygodnym tematem, ale także - a może przede wszystkim - próbą dojścia do ładu z samym sobą i uporządkowania relacji z rodziną. Michael,  przez wiele lat molestowany seksualnie przez własnego ojca, po latach milczenia ponownie próbuje nawiązać z nim kontakt. Nie liczy przy tym na skruchę czy przeprosiny - po prostu chciałby znów poczuć, że ma ojca. Rozpad rodziny, którego doświadczył, gdy pedofilskie skłonności ojca wyszły na jaw, dodatkowo spotęgował jego traumę. Targany poczuciem winy nastolatek rzucił się w wir autodestrukcji. Berlin w początkach lat 90. był idealnym miejscem dla młodego punka, który szuka naprawdę mocnych wrażeń. Alkohol, twarde narkotyki, przygodny seks - każdy sposób był dobry, by się zapomnieć, a jednocześnie - ukarać. Michael zaczyna też tworzyć filmy ukazujące podziemną gejowską scenę Berlina. Ich fragmenty znakomicie ilustrują jego ówczesny stan ducha. Filmy zaczęły zyskiwać popularność, a Michael stał się w pewnych kręgach twórcą kultowym. Jak grom z jasnego nieba spadła na niego wiadomość, że jest zarażony HIV. Mając poczucie, że doszedł do granicy, za którą nie ma już nic, postanawia dotrzeć do najbliższych i na powrót złożyć swoje rozbite życie w całość. „Pocztówka do taty" to film trudny, ale fascynujący - także jako swoista próba terapii dla (prawie) wszystkich osób tego dramatu. Czy dla Michaela finałowe spotkanie z ojcem stanie się nowym początkiem?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WYSTAWA

Otwarcie wystawy He Chengyao i Elżbiety Jabłońskiej "Próba rozmowy"
30 czerwca, czwartek, godz. 19:00
Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a Lublin   
Dwie równoległe wystawy indywidualne artystek, których sztukę łączy podobieństwo stosowanych środków, podejście i  rozumienie celu działalności artystycznej, różni tło kulturowe. Artystki pochodzą z podobnych generacji i mają za sobą doświadczenie życia w totalitarnych reżimach, aczkolwiek w przypadku Jabłońskiej był to schyłkowy okres PRL. Zarówno He Chengyao, jak i Elżbieta Jabłońska odnoszą swoją sztukę do życia prywatnego i traktują ją jako rodzaj terapii. Zainteresowane są ludźmi, otaczającym światem, jednak nie w sensie analizy socjologicznej czy politycznej, lecz spojrzenia na ludzi jako na indywidualności z własnym życiem wewnętrznym. Wystawa zawiera autorskie wybory najbardziej reprezentatywnych prac obu artystek, które komentują się nawzajem. Wystawa jest rodzajem eksperymentu – spotkania, z którego mogą wyniknąć nowe jakości. Próba rozmowy jest pierwszym wspólnym projektem Elżbiety Jabłońskiej i He Chengyao. 
He Chengyao (ur. 1964, Sichuan/Chiny) absolwentka Sichuańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Chongqing. Jest jedną z najbardziej znanych chińskich artystek specjalizujących się w performance. Żyje i pracuje w Pekinie.
Elżbieta Jabłońska (ur. 1970, Olsztyn) jedna z najbardziej znanych postaci na polskiej scenie artystycznej spośród debiutujących po 1989 roku. W swojej sztuce proponuje alternatywę wobec sztuki krytycznej: podejście pozytywne. Żyje pod Bydgoszczą, pracuje w Toruniu.
Kuratorka: Magdalena Ujma. 
-------
Wystawa fotografii "Artur Tabor - wspomnienie"
27 czerwca, poniedziałek, godz. 09:00 - 30 sierpnia, wtorek, godz. 16:00
Galeria "Po schodach", ul. Bernardyńska 14a Lublin - sala NOVA   
Wystawa „Artur Tabor – wspomnienie” to zestaw ok. 40 fotografii ukazujących Artura Tabora jako wspaniałego, pełnego radości życia, twórczego, a jednocześnie skromnego i życzliwego człowieka.
Zdjęcia wykonali jego przyjaciele i koledzy podczas wspólnych plenerów i spotkań. Część z nich pochodzi z rodzinnego archiwum i udostępniła je żona zmarłego fotografa.
Artur Tabor (1968 – 2010) Wybitny polski fotograf przyrody, członek Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. Zafascynowany twórczością Włodzimierza Puchalskiego, wyspecjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt, a szczególnie ptaków w naturalnym środowisku. Współpracował z czołowymi polskimi i zagranicznymi czasopismami o tematyce przyrodniczej, a także z agencjami zachodnimi, min. BBC (Nature Picture Library). 
Jest twórcą kilku filmów przyrodniczych („Podlaski Przełom Bugu”, „Nadbużański Park Krajobrazowy”, „Góry Stołowe”, „Dolina Krasnej”, „W obronie rzeki”, „W krainie jodły, buka i tarpana”, „Małopolski Przełom Wisły”). Autor wspaniałych albumów: „Bug. Nadbużańskie Podlasie”, „Z bliska i z daleka. Piła i okolice”, „Kathmandu – szkice”, „Królestwo dzikich gęsi”(wspólnie z Przemysławem Szymońskim), 
„Sowy Polski”, „Bug – pejzaż nostalgiczny”, „Wisła – królowa rzek”. Był również laureatem prestiżowych konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą, a także autorem wielu znaczących wystaw fotograficznych. Zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku podczas wyprawy do Mongolii.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MUZYKA

Koncert ragga, dancehall, rap: 1P2MC, Sztoss, Czaruś, THC 24, FSR, 
SvenOne, RWP,
1 lipca, piątek, godz. 20:00
Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", Wieniawska 15a Lublin   
1P2MC – reprezentują lubelskie podziemie. Muzyką zajmują się od 3-4 lat. W skład wchodzą: Niuniek (MC) oraz Goryl (MC, prodcuent). Tworzą muzykę rap i obecnie kończą swój pierwszy album. Goryl kończy prace nad mixtapem. Zagrali do tej pory kilka koncertów, w tym wspólne z THC 24, Sztoss, Czaruś.
Wstęp: 10 zł
------
Koncert z cyklu D.I.Y Gig: Rosetta, City of ships, Zero Absolu i Panacea
2 lipca, sobota, godz. 19:00
Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", Wieniawska 15a Lublin   
Rosetta (Filadelfia, USA)
art core/post metal/ambient/sludge
Obecnie jeden z najbardziej znaczących na świecie zespołów nurtu post metal, choć sami członkowie wolą określenie ‘metal for astronauts‘. Powstały w 2003 roku kwartet to połączenie spokojnych, budujących napięcie dźwięków z mocnymi riffami i potężnym głosem wokalisty Mike’a Armine. Doskonale przyjęta najnowsza płyta Rosetty ‘A Determinism of Morality’ z miejsca wpisała się w kanon gatunku, a prawdziwym fanom tego zespołu po prostu nie trzeba przedstawiać.
Wstęp: 15 zł

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LATO, LATO...

--> Woda, plaża, rowery, zjeżdżalnie, frytki i piłka siatkowa na piasku:
ZALEW ZEMBORZYCKI - strona
--> Na spacer, odwiedzenie starych wiejskich chat i obejść:
     Wypoczynek na łonie natury:
MUZEUM WSI LUBELSKIEJ - strona
--> Na spacer, randkę i piknik. Kwiaty, drzewa, rośliny zielone i dużo cienia:
OGRÓD BOTANICZNY - strona
--> Aktywnie na dwóch kółkach po Lublinie i okolicach - praktyczne rady i trasy:
NA ROWERZE - strona