Tydzień w Lublinie

SPOTKANIA

Refugee Reviev - przegląd filmów o tematyce uchodźczej
20 czerwca, www.hf.org.pl

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz szósty organizuje przegląd filmów o tematyce uchodźczej  - Refugee Review, który odbędzie się między 17 a 22 czerwca w pięciu miastach w Polsce, w tym w Lublinie.
Wstęp wolny.   
16:00
Projekcja filmu "UL. A 18"   Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”
17:00
Projekcja filmu "Nieletni obcy"   Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”
18:30
Dzień uchodźcy - debata   Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”
20:00
Projekcja filmu "Niewidzialni"   Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”
20:40
Projekcja filmu "Nie czekaj na mnie"   Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”
------
Koncert "Lublin Miasto w Dialogu"
21 czerwca, wtorek, godz. 15:00
Plac po Farze, Lublin   
Finał konkursu Europejska Stolica Kultury 2016 !!!! Podczas koncertu bezpośrednia transmisja on-line z ogłoszenia wyników przez Komisję Konkursową ESK 2016. Zagrają:
SAMBASIM
MIĄŻSZ
SŁOMA I PRZEDWIETRZE
ANONIM I OPEN SOURCE
CACI VORBA
MOHIPISIAN
BACKBEAT
scenografia: Jarek Koziara
Plac Łokietka godz. 20.00
PAPA ZURA
DJ YANECK
ŚMIERĆ DISKO
DJ KRAVIEC
ROOTS DEFENDER
prowadzenie koncertu: Anna Duda-Ziętek, Mateusz Nowak
------
Podróż za jeden uśmiech: “Co to jest wolonturystyka?”
21 czerwca, wtorek, godz. 17:00
Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, Peowiaków 11 Lublin. 
Gościem spotkania będzie Wojciech Olchowski, który opowie o swoich podróżach do Indii i Wenezueli, a także o tym co to jest wolnoturystyka. 
Wstęp wolny. 
Wojciech Olchowski - z wykształ­ce­nia peda­gog medialny, zaj­mu­jący się teo­re­tycz­nie i prak­tycz­nie nowo cze­snymi tech­no­lo­giami kształ­ce­nia oraz two­rze­niem mul­ti­me­dial­nych mate­ria­łów dydak­tycz­nych — szcze­gól­nie w Inter­ne­cie. Od 1994-tego roku zaj­mo­wał się psy­cho­te­ra­pią NLP (Neu­ro­Lin­gwi­styczne 
Pro­gra­mo­wa­nie) oraz two­rze­niem wizu­ali­za­cji tera­peu­tycz­nych. Wystę­puje z tek­stami na kon­fe­ren­cjach i publi­kuje w odno­śnej tema­tyce od ponad 10-ciu lat. Pra­cuje w rekla­mie. Obec­nie sze­roko anga­żuje się 
w mię­dzy­na­ro­dowy wolon­ta­riat z wyko­rzy­sta­niem w tej pracy mediów.
Organizatorzy:
Grupa Para­Fraza
Koło Naukowe Stu­den­tów Juda­istyki UMCS
Kawiarnio-Księgarnia “Spół­dziel­nia”
Więcej informacji na stronie spoldzielniacafe.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TYLKO W LUBLINIE

Sobótka w Lublinie
21 czerwca, wtorek, godz. 18:00
Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16 Lublin 
- Plac przed Chatką Żaka - Scena pod dębem   
Mikołajki Folkowe prezentują: 
Czary, wróżb, tajemnicze znaki - tego wszystkiego można się spodziewać tej wyjątkowej nocy. Jest to bowiem zaczarowana noc, obchodzona dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rytualnym oczyszczeniem poprzez ogień i zanurzanie się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności. Zapraszamy na obchody najkrótszej nocy w roku, przepełnionej magią wierzeń wcześniejszych pokoleń. Tego wieczoru, pod Chatką Żaka, spotkają się ze sobą natura i kultura, tradycja i współczesność. Przy dźwiękach muzyki folkowej będzie można pląsać wokół ogniska, pleść wianki oraz obejrzeć pokazy rzemiosła ludowego i fire-show.
Wstęp wolny
Na Sobótce wystąpią:
LIA FÁIL - lubelska formacja której brzmienie inspirowane jest muzyką celtycką. Zespół powstał w 2008 roku. Muzyka przez nich wykonywana budowana jest w oparciu o bogate instrumentarium, obejmujące instrumenty tradycyjnie kojarzone z Irlandią, jak np. bodhran czy whistle. Korzeniami sięgają przede wszystkim krain celtyckich, ale też szeroko czerpią z innych kultur, nie wyłączając rodzimej, słowiańskiej. Zespół wykonuje tradycyjne melodie we własnych aranżacjach, jak również wzbogaca repertuar coraz większą liczbą autorskich kompozycji.
Miatlica - grupa folkowa zrzeszająca głównie studentów z Białorusi studiujących w Lublinie. Wykonują tradycyjne białoruskie pieśni ludowe przedstawione w nowej aranżacji. Osią zespołu są wokale, wokół których oscylują dźwięki takich instrumentów jak: djembe, darabuka, flet poprzeczny, flet prosty, didgeridoo, gitara klasyczna.
Percival - zespół powstał w Lubinie i jest wynikiem fascynacji wczesnym średniowieczem. Członkowie grupy starają się oddać klimat i muzykę tego okresu ludów słowiańskich i skandynawskich. Używane przez zespół instrumenty są wiernymi rekonstrukcjami średniowiecznych. Ciekawsze z nich to np. saz - czyli lutnia długo-szyjkowa czy lira bizantyjska. Inspiracje dla zespołu stanowią jak najstarsze zachowane pieśni słowiańskie. Wykorzystują poezję rodzimowierczą, podania, legendy, bajki. Ich występ wprowadzi publiczność w wyjątkowy nastrój pogańskiego święta.
Pchełki - to kwintesencja połączenia idei tradycyjnych i nowatorskich rozwiązań muzycznych. Ich twórczość określa się jako mieszankę etno, rocka i trip-hopu. Tworzą nietuzinkowe aranżacje tradycyjnych utworów ludowych przy pomocy elektronicznych brzmień. Nowatorskie podejście pozwoliło im na zdobycie wyróżnienia festiwalu Nowa Tradycja w 2010. Są laureatami nagrody za największą osobowość artystyczną na festiwalu FAMA 2008, a mają na swoim koncie także wygrane na festiwalu Radio Waves. Sobótka, to kolejny koncert odbywający się w ramach cyklu "Mkołajki Fokowe prezentują", który od 2010 przypomina mieszkańcom Lublina o czekającym co roku w grudniu święcie folkowej muzyki. Tegoroczna, już 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2011, znalazła się w Krajowym Programie Kulturalnym 
Polskiej Prezydencji - Uwaga na kulturę! wśród projektów cyklicznych organizowanych przez polskie instytucje samorządowe i pozarządowe, zaakceptowanych przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE.
------
"Noc Świętojańska" w Muzeum Wsi Lubelskiej
24 czerwca, piątek, godz. 18:00
Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Aleja Warszawska 96 Lublin   
"W nadchodzący piątek, tj. dnia 24 czerwca, staraniem członków stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej, pracowników Muzeum Wsi Lubelskiej oraz wielu innych przychylnych osób, odbędzie się w skansenie wielka zabawa sobótkowa. Ze względu na obszerny i urozmaicony program, oraz bezpłatne 
wejście, należy przypuszczać, że publiczność lubelska przyjmie udział w tej zabawie, aby się rozerwać zgodnie z tradycją ludową. O godzinie 6 po południu pod kierunkiem zaproszonych osób, rozpoczną się atrakcje dziecięce, w tym czytanie baśni świętojańskich przez aktorkę z lubelskiego teatru. O godzinie 7.30 wieczór, grono artystów-amatorów z zespołu obrzędowego z Hańska odegra obraz ludowy pod tytułem „Wilija św. Jana”. Po skończeniu przedstawienia nastąpi zabawa właściwa „wiankami” zwana. Komitet zabawy, podczas sobótki zamierza dać szereg niespodzianek: będą opowieści o wierzeniach i zabiegach związanych z obchodami nocy świętojańskiej, rzucanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci, zapalanie sobótki, śpiewy i tańce przy ogniu świętojańskim przy akompaniamencie kapeli Black Velvet Band." Bilety: wejście bezpłatne. Impreza organizowana przy wsparciu prezydenta Miasta Lublina.
------
Letnie Forum Tańca Współczesnego
23 czerwca - 25 czerwca
Letnie Forum Tańca Współczesnego „Ku europejskiej Stolicy Kultury 2016” jest cyklem spektakli zorganizowanych w miejskiej przestrzeni Lublina, na scenie plenerowej Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego. Gośćmi Forum są znakomite teatry tańca reprezentujące miasta europejskie, które w przeszłości były stolicami kultury Europy, w myśl idei wspierania starań Lublina o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Wydarzenia:
23 czerwca
22:00
Dance Works Rotterdam/André Gingras “The Autopsy Project”   
Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim
24 czerwca
21:30
420People “Small hour”; “Golden Crock”; “REEN”   
Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim
25 czerwca
21:30
„NN”. Wacławowi Niżyńskiemu   
Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KINO

Euroshorts Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy. 
Edycja w Lublinie
19 czerwca - 20 czerwca
Fundacja Młodego Kina rozpoczyna 19-tą przygodę z krótkimi filmami i twórczą reklamą. Przez to staje się najstarszym "Pełnowymiarowym" festiwalem kina offowego w Polsce. W Lublinie będzie to jedenasta edycja tego festiwalu, organizowana wspólnie z Kinoteatrem Projekt. W programie tegorocznego Euroshorts są wielkie hity i filmy znanych twórców, są prace debiutantów i studentów szkół filmowych. Łącznie 18 krótkich filmów z całego świata, zgłoszonych w 4 kategoriach. Komisja selekcyjna pod przewodnictwem znakomitego operatora i wykładowcy Andrzeja Musiała z ponad 200 zgłoszonych produkcji wybrała takie, w których znajdziecie to coś. W tym roku przeważają tematy lekkie,rozrywkowe, młodzieżowe, ale sporo jest też poważnych refleksji. Bardzo bogate są sekcje: fabularna i animacji. Krótki film to zawsze świetna okazja do zabawy z formą i wygłoszenia świeżego komentarza do rzeczywistości.
Impreza rozpoczyna się w Warszawie, a potem rusza w trasę, do ponad 15 miast w całej Polsce. 
Wśród widzów rozlosowane zostaną płyty DVD Euroshorts vol. 6.
Euroshorts - dzień II
20 czerwca, poniedziałek, godz. 18:00
Warsztaty Kultury, Popiełuszki 5 Lublin - sala widowiskowa   
Reklamy
Amerykański Film Reklamowy 2010 (50 min)
Nagrody Euroshorts 2010 93 min.
w kategorii animacji:
Amar, 8', Hiszpania, reż. Isabel Herguera
w kategorii fabuły:
March 9th, 9', Chorwacja, reż. Irena Skorić
Just A Pitch (To tylko fabuła), 23', Francja, reż . Eric Raynaud
Crimson Jade, 28', Hong-Kong, reż. King Wai Cheung
w kategorii dokumentu:
Do dna, 20', Polska, reż. Maciej Głowiński
w kategorii filmu eksperymentalnego:
Overload (Nadmiar), 5', Finlandia, reż. Mauri Lehtonen
Bilety w cenie 6-8 zł na każdy dzień pokazów, karnet w cenie 10 zł na 
całą edycję. Do nabycia w kasie Centrum Kultury i w Warsztatach Kultury 
na godzinę przed projekcją.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MUZYKA

Koncert Doom Over Goatville III: Belzebong, Major Kong i Dopelord
24 czerwca, piątek, godz. 20:00
Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a Lublin   
Belzebong (Kielce)
Zespół powstał 20 kwietnia 2008 roku. Od tego momentu konsekwentnie tworzy ciężką, wolną muzykę. Zespół kilkukrotnie gościł na cyklicznej imprezie Stoner Ceremony w Warszawie, supportował m.in. Weedeater, Black Cobra, Saviours oraz Lucky Funeral. 20 kwietnia 2011 roku ukazała się ich debiutancka płyta – „Sonic Scapes & Weedt Grooves„.
Major Kong (Lublin)
Zespół powstał w grudniu 2010 roku. W jego skład wchodzą trzej muzycy Fifty Foot Woman: Domel (bass), Misiek (gitara) i Bolek (perkusja), którzy postanowili zgłębić rejony instrumentalnego doom metalu. Wśród swoich inspiracji wymieniają grupy: Black Sabbath, Electric Wizard, Weedeater, Church of Misery i Acid King. W kwietniu tego roku nagrali czteroutworową epkę „Orogenesis”.
Dopelord (Lublin)
Zespół tworzą Miodek, Mroku, Klusek i Pan Arek, muzycy powiązani z zespołami Solarbabes i Klingonian Beauty.
Wstęp: 10 zł
------
Synthyzer Party + koncert zespołu Stereodesant
25 czerwca, sobota, godz. 20:00, Bilety 8 zł
Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", Wieniawska 15a Lublin
W sobotę 25.VI.2011 w Przestrzeni Działań Twórczych „Tektura” odbędzie się VIII edycja imprezy Synthyzer Party, która swój debiut miała w czerwcu 2009 roku. Impreza połączona będzie z koncertem zespołu STEREODESANT.
Synthyzer Party vol.8 będzie spotkaniem z: synthpop, futurepop, electro, EBM, industrial rock, alternative, dark wave, new wave, cold wale. Fani tych klimatów będą mogli bawić się w rytm wielkich
przebojów grupy Depeche Mode, The Cure, Joy Division, Diary Of Dreams, Placebo, Neuroactiv, Nine Inch Nails, Paradise Lost. Bauhaus, the National........
Zespół STEREODESANT:
"Początek działalności zespołu Stereodesant przypada na styczeń 2007 roku. Zespół powstał z inicjatywy głównego kompozytora i tekściarza Łukasza Bernaciaka. Od początku istnietnia kapela
współpracuje z Miejsko Gminnym Centrum Kultury w Rykach. Pierwszy skład zespołu stanowili wspomniany wcześniej Łukasz Bernaciak, do którego dołączyli: Michał Piecyk, Kuba Litwinek i Marcin Grzywacz. W takiej obsadzie zespół zagrał kilkanaście koncertów głównie na terenie lubelszczyzny. Na przełomie 2010/2011 roku miejsce Marcina zajął Mieszko Pisula. Okres wakacyjny br. to czas wzmożonej pracy i promocji zespołu przygotowującego się do wydania debiutanckiego
dema."