9. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Lublin 1-13 marca 2011 r.


Miejsca:

Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”

Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS

Księgarnio – Kawiarnia „Spółdzielnia”

Dom Kultury „Skarpa”



Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na kolejną, 9. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.



Jak co roku w marcu WATCH DOCS wyrusza w Polskę i jak co roku zaczyna swą trasę w Lublinie. Tym razem lubelska edycja jest najdłuższa w całej swej historii, potrwa aż 13 dni, od 1 do 13 marca. 

Główna część imprezy odbędzie się tradycyjnie w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS. Będzie to sześć dni wypełnionych premierowymi pokazami najlepszych dokumentów z warszawskiego festiwalu WATCH DOCS. Od poniedziałku, 7 marca, projekcje zagoszczą w nowo otwartej Kawiarnio - Księgarni "Spółdzielnia" działającej przy Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Lublinie. Miejsce to, będąc agendą ONZ ds. rozwoju, aktywnie uczestniczy w działaniach wspierających zrównoważony rozwój, prawa człowieka, edukację globalną czy ekologię. Zakończenie Festiwalu odbędzie się poza centrum Lublina, w Domu Kultury „Skarpa” na Czubach. Organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i mieszkanek tej dzielnicy umożliwiając im obejrzenie powtórkowych filmów bez konieczności udawania się do centrum.
 


„Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” został stworzony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w 2001 roku we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka organizuje corocznie w grudniu - miesiącu uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - festiwal filmowy w Warszawie. Prezentowane są na nim dokumenty w różny sposób podejmujące problematykę praw człowieka, a także ma miejsce wiele imprez towarzyszących, zwłaszcza spotkań i dyskusji panelowych z udziałem specjalistów z dziedziny praw i wolności jednostki.

Festiwal funkcjonuje jako impreza niekomercyjna. Trzon programu stanowią zawsze filmy dokumentalne i reportaże, odznaczające się wysoką wartością artystyczną, a przynajmniej będące dziełem dobrego filmowego rzemiosła.


Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny.