Festiwalowe lato 2014


Festiwal Sztuk - Mistrzów


Data najbliższej edycji:
24-27 lipca 2014



Carnaval Sztuk - Mistrzów to czas wielkich widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku w przestrzeni miasta. Wydarzenie to stanowi rozwinięcie odbywającego się w Lublinie od kilku lat Festiwalu Sztukmistrzów. Do miasta zjeżdżają artyści i specjaliści sztuki cyrkowej z wielu krajów Europy, którzy oprócz magicznych, zapierających dech w piersiach spektakli i widowisk poprowadzą cykl warsztatów dla profesjonalistów oraz dla początkujących adeptów tej dziedziny sztuki. Nazwa wydarzenia nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina – bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera.




Strona internetowa:
www.sztukmistrze.eu




Inne Brzmienia


Data najbliższej edycji:
8-13 lipca 2014


Cykl imprez kulturalnych; koncertów, wystaw i warsztatów artystycznych, w których udział biorą polscy i zagraniczni muzycy, artyści, przedstawiciele świata filmu, mediów i nauki. Miejscem spotkań są dwa miasta partnerskie - Lublin i Lwów; oba posiadają znakomitą infrastrukturę do przeprowadzenia imprez masowych o dużym rozmachu, a ich położenie blisko granicy w naturalny sposób budzi dążenia do międzynarodowej współpracy. Spotkania skierowane są do odbiorców w różnym wieku, pracujących lub spędzających wakacje w mieście, mieszkańców Lublina, którzy zainteresowani artystyczną ofertą tak zaplanują wakacje, żeby pozostać w mieście w czasie trwania imprezy. Festiwal jest nie tylko hucznym wydarzeniem artystycznym, ale i projektem, któremu towarzyszy cykl debat poświęconych tematowi tożsamości europejskiej. Charakterystyczną cechą festiwalu jest to że organizatorzy zapraszają artystów do stworzenia projektów muzycznych specjalnie na festiwal. Do tej pory na festiwalu wystąpili tacy artyści jak: Morcheeba, Tinariven, Dubioza Collective, VooVoo & Haydamaky, Watcha Clan, Russkaja, Balkan Beat Box czy Los de Abajo, Twinkle Brothers& Trebunie Tutki.


Strona internetowa:
www.innebrzmienia.pl





Europejski Festiwal Smaku


Data najbliższej edycji: 
4-7 września 2014


Europejski Festiwal Smaku z wielkim sukcesem pokazuje wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny. To też największe kulinarne święto regionu, które przyciąga wyjątkowym połączeniem wydarzeń kulturalnych z tradycją lubelskiej kuchni. To wspaniała okazja do odpoczynku i zapoznania się z rozmaitymi dobrodziejstwami Lubelszczyzny. Organizatorzy chcą, aby goście zatrzymali się na chwilę, zwolnili i zastanowili się nad otaczającymi ich smakami i zapachami. Naładowani pozytywną atmosferą rozmaitych potraw turyści wrócą do swoich domów wypoczęci i zadowoleni. Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest bogaty program kulturalny, między innymi koncerty muzyki bałkańskiej i ukraińskiej, wystawy i wernisaże, konkursy i warsztaty sztuki kulinarnej.


Strona internetowa:
www.europejskifestiwalsmaku.pl





Jarmark Jagielloński


Data najbliższej edycji:
15-17 sierpnia 2014


Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. Nawiązuje do tradycji organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie jarmarków, na które przybywali licznie kupcy i artyści z wielu części dawnej Rzeczypospolitej i Europy, a więc do tradycji Jagiellońskiego „Złotego Wieku”, czasów, w których Lublin i Ziemia Lubelska rozkwitały jako wielokulturowy ośrodek multietnicznego państwa. Łączy wartości kultury tradycyjnej i propagowanie dorobku regionalnych grup etnicznych i religijnych, zarówno w sferze materialnej jak i niematerialnej, z wymogami nowoczesnego produktu kulturalno-turystycznego.
Jarmark Jagielloński powstał w roku 2007, jako projekt europejski promujący wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Od czasu pierwszej edycji Jarmarku została zbudowana stabilna platforma współpracy pomiędzy środowiskami sztuki tradycyjnej Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Rozwijając z roku na rok lubelski Jarmark, pragniemy stworzyć ogólnoeuropejską sieć współpracy, wymiany doświadczeń i promocji kultury tradycyjnej. Czerpiąc z doświadczeń innych krajów na polu ochrony i propagowania dziedzictwa kulturowego chcemy, aby poza ochroną muzealną sztuka tradycyjna stała się pełnoprawnym kreatorem kultury i sztuki współczesnej.
Tygiel artystów i kultur (bo tak najlepiej można scharakteryzować Jarmark Jagielloński) jest zdolny do przekształcenia różnic kulturowych, społecznych i geograficznych w materiał do projektów współpracy i nowych stosunków. Włączając w wielokulturową społeczność Jarmarku artystów z różnych krajów stymulujemy proces twórczej wymiany i poczucie przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej wszystkich uczestników. Dotychczasowe spotkania artystów podczas Jarmarku zaowocowały nowymi projektami wymiany kulturalnej pomiędzy Ukrainą, Białorusią, Litwą, Słowacją, Węgrami i Polską.
W trakcie Jarmarku kultura tradycyjna prezentowana jest zarówno w swoich formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirującymi się folklorem. Jarmark poprzez koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, pokazy rzemiosła i plenery artystyczne w przestrzeni publicznej prowadzi szeroką edukację i promocję kultury tradycyjnej.


Strona internetowa:
www.jarmarkjagiellonski.pl