Najbliższy tydzień w Lublinie

SPOTKANIA

Copy­ri­ght? Copy­left? – czyli dni bez wszel­kich praw zastrzeżonych
7 czerwca - 9 czerwca   
PROGRAM: www.spoldzielniacafe.pl
Wyda­rze­nie ma pro­mo­wać ideę otwar­tej kul­tury i oswa­jać z poję­ciem „pew­nych praw zastrze­żo­nych” pro­mo­wa­nym przez orga­ni­za­cję Cre­ative Com­mons. Kul­tura „wszel­kich praw zastrze­żo­nych” nie spraw­dza się w świe­cie, w któ­rym — dzięki naj­now­szym tech­no­lo­giom — nie­malże każdy może być twórcą. 
Tytu­łowe „Copy­left” można trak­to­wać jako wyzwa­nie rzu­cone tra­dy­cyj­nie poj­mo­wa­nym pra­wom autor­skim. Przy czym wolna kul­tura nie ozna­cza kul­tury bez praw wła­sno­ści. „Jed­nak, tak jak wolny rynek dege­ne­ruje się, gdy wła­sność nabiera cech feu­dal­nych, podob­nie wolna kul­tura może być wyko­śla­wiona poprzez eks­tre­mizm praw wła­sno­ści, które ją okre­ślają.” (Law­rence Les­sig „Wolna kul­tura”).
W ramach „Dni bez wszel­kich praw zastrze­żo­nych” na ścia­nach Kawiarnio-Księgarni „Spół­dziel­nia” zawi­śnie wystawa gra­fik „Mię­dzy bun­tem a mara­zmem”. Wystawa pre­zen­tuje wybrane okładki oraz ilu­stra­cje (dostępne na wol­nych licen­cjach) opu­bli­ko­wane na łamach „Oby­wa­tela” na prze­strzeni 10 lat jego ist­nie­nia. Są to prace wielu auto­rów. Nie­którzy z nich nie są znani oso­bi­ście. Wielu nawet nie wie, że ich foto­gra­fia została użyta jako ilu­stra­cja do tek­stu, któ­rego nigdy nie prze­czy­tają, w nie­zna­nym im języku. Przy­pad­kowe obrazy opa­trzone sło­wem, cyta­tem lub zesta­wione w odpo­wied­nich kon­fi­gu­ra­cjach – nabie­rają nowych zna­czeń. Dzięki sztuce remiksu zmu­szamy ode­rwane od sie­bie obrazy, aby stały
się jesz­cze jed­nym nośni­kiem idei. W cza­sie „Dni bez wszel­kich praw zastrze­żo­nych” w Spółdzielni grać będzie wyłącz­nie muzyka na licen­cji Cre­ative Commons
Wstęp wolny.
------
Zjednoczenie Czytelnicze
8 czerwca, środa, godz. 18:00 - godz. 18:30, Plac Łokietka 1 Lublin
Zjed­no­cze­nie Czy­tel­ni­cze to nie­for­malna grupa czy­tel­ni­ków ksią­żek, która cyklicz­nie spo­tyka się w wybra­nych prze­strze­niach miej­skich i pod­czas tychże spo­tkań na sto­jąco, w przy­sia­dzie, w mil­cze­niu, bez wstydu, z należ­nym sku­pie­niem czyta książki. Każdy sobie, po cichu, wybraną książkę, przez pół godziny, w gru­pie nie­jako będąc i jed­no­cze­śnie w indy­wi­du­al­nym akcencie. Celem spo­tkań Zjed­no­cze­nia Czy­tel­ni­czego jest pro­mo­wa­nie czy­tel­nic­twa w kraju, które ostat­nio ma się coraz gorzej. Celem organizatorów jest spro­wo­ko­wanie przy­pad­ko­wego świadka akcji do reflek­sji na tym, kiedy on — ów przy­pad­kowy świa­dek — czy­tał ostat­nio książkę.
Book­cros­sing, czyli krą­żąca książka lub książka w podróży ma na celu pod­nie­sie­nie poziomu czy­tel­nic­twa i spo­pu­la­ry­zo­wa­nie samego faktu czy­ta­nia. Book­cros­sing polega na zosta­wia­niu prze­czy­ta­nych ksią­żek w miej­scach publicz­nych (park, pociąg, ulu­biony pub, kawiar­nia, gale­ria itp.), jak rów­nież w miej­scach w tym celu przy­go­to­wa­nych – pół­kach, sto­li­kach, rega­łach po to, by zna­lazca mógł je prze­czy­tać i prze­ka­zać dalej. Akcja odbywa się z oka­zji Świa­to­wego Dnia Uwal­nia­nia Ksią­żek. 
Wstęp wolny.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KINO

Tani poniedziałek w kinie BAJKA, Lublin, ul. Radziszewskiego 8
W tym dniu filmy można zobaczyć już za 10 zł.
Delfin Plum (Brazylia, b. o.) 15.15 
Gnomeo i Julia 3D (USA, b. o.) 10.30, 16.45 
Niepokonani (USA, 15 l.) 18.15 
Świnki (Polska, 15 l.) 20.30 
------
8 czerwca 2011, środa, godz: 20.00, TEKTURA, ul. Wieniawska 5a, wstęp wolny!
„Sophie Sholl – ostatnie dni”, reż. Marc Rothemund, Dramat, Niemcy 2005, 117 min.
Monachium, rok 1943. Hitler prowadzi w Europie wyniszczającą wojnę. Grupa młodych ludzi, w większości studentów, uznaje bierny opór za jedyny sposób na osłabienie ich nieludzkiej machiny wojennej. Powstaje Biała Róża, ruch oporu stawiający sobie za cel obalenie Trzeciej Rzeszy. Sophie Sholl jest jedyną kobietą w jego szeregach. Z początku nieświadoma i naiwna, nie podejrzewa jeszcze, że zapisze się na kartach historii. 18 listopada 1943 roku Sophie i jej brat Hans zostają zatrzymani podczas rozdawania ulotek na uniwersytecie, a następnie aresztowani. Na przestrzeni kolejnych dni 
przesłuchania Sophie przez oficera Gestapo, Mohra, przeradzają się stopniowo w psychologiczny pojedynek. W filmie ukazano tak naprawdę ostatnie dni kobiety, której los jest już przesądzony, 
jako triumf pasji, odwagi i człowieczeństwa. Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.
------
Projekcja filmu: „Burżuazja wraca do centrum”
12 czerwca 2011, niedziela, godz: 20.00, TEKTURA, ul. Wieniawska 5a, wstęp wolny!
„Burżuazja wraca do centrum”, reż. Magda Malinowska, Dokument, Polska 2010, 65 min. Ponad godzinny dokument o przebiegu procesów nie tylko gentryfikacji, ale także szeregu innych kwestii, na jakie napotykająruchy miejskie w Warszawie, Poznaniu i Nowej Soli. Film został zrealizowany przez SzumTV i został dołączony do 12 numeru Przeglądu Anarchistycznego.
Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WYSTAWA

Wystawa "Hieny postmoderny" 
"Hieny postmoderny" to Michał Pikula i Ireneusz Puchacz, którzy od kilku lat razem tworzą i wystawiają. Zajmują się malarstwem, filmem, muzyką , performancem. Ich zainteresowania oscylują między pozerką, rozrywką , psychologią, fizyką kwantową, astronomią molekularną a histeriami duchowymi, "etylologią", arteterapią i ekologią. Interesuje ich wpływ powyższych na życie współczesnego człowieka. Wystawa czynna do 23 czerwca. 
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, Lublin, Krakowskie 
Przedmieście 39, godz. 19.00, wstęp wolny. 
------
Wystawa Katarzyny Hołdy "Madonny" 
Madonny to cykl obrazów zainspirowanych ikonografią Matki Boskiej, w figurze której artystkaposzukuje różnych aspektów pierwiastka żeńskiego, odniesień do kobiecych bóstw z innych religii i kultur. W warstwie formalnej Hołda inspiruje się ikoną, sztuką wczesnochrześcijańską i sztuką starożytnej Grecji budując sieć wzajemnych odniesień i różnorodnych fascynacji. 
Galeria Labirynt, Lublin, ul. Grodzka 5a, wstęp wolny.