O projekcie

Projekt "Witamy w Lublinie" jest adresowany do cudzoziemców mieszkających lub studiujących w Lublinie. Podczas jego realizacji chcemy dać możliwość zarówno cudzoziemcom jak i osobom mającym z nimi najczęstszy kontakt do poznania się i zrozumienia swoich potrzeb. Przygotujemy punkt informacyjny oraz portal internetowy, za pośrednictwem których będziemy starali się rozwiązać jak najwięcej codziennych problemów. Zaproponujemy studentom przybywającym z zagranicy wycieczki, spotkania, warsztaty, dzięki którym poznają miasto i nauczą się w nim funkcjonować. Dotrzemy także do wszystkich instytucji i firm, mających kontakt z cudzoziemcami z propozycją przejścia szkolenia z zakresu ich kultury, tradycji i podstaw języka. Na koniec przygotujemy rekomendacja, dzięki którym zdecydowanie podniesie się jakość życia cudzoziemców w Lublinie.



1. Podstawowym działaniem będzie przygotowanie i uruchomienie punktu informacyjnego.
Ogólnie dostępne, reklamujące swoje usługi w miejscach najczęściej odwiedzanych przez obcokrajowców Centrum miałoby przede wszystkim stanowić wsparcie przy poszukiwaniu rozwiązań problemów przed którymi stają cudzoziemcy. Prowadzona będzie także infolinia, z której korzystać będą mogli nie tylko cudzoziemcy, ale także wszystkie osoby, mające z nimi kontakt.
 


2. Przygotowanie i przeprowadzenie trzech cyklicznych akcji "Witamy w Lublinie" mających na celu przyjęcie i nawiązanie pierwszego kontaktu z nowo przybyłymi do miasta studentami i studentkami. Podczas cyklu wydarzeń cudzoziemcy zostaną zaproszeni na 4 spacery dzięki którym poznają Lublin - od strony najważniejszych urzędów, instytucji kultury, sportu i rozrywki. Podczas tych wypraw spotkają się także z osobami, które kierują danymi instytucjami.
 


3. Szkolenia dla pracowników instytucji i firm mających najczęstszy kontakt z cudzoziemcami z prawa, procedur związanych z integracją i antydyskryminacyjną oraz z elementów języka i kultury najliczniejszych grup cudzoziemców.
 


4. Szkolenia dla cudzoziemców z podstaw języka, kultury i historii Polski, z uwzględnieniem specyfiki lokalnej. W ramach tego przygotujemy szereg wizyt i spotkań z osobami istotnymi dla funkcjonowania miasta.
 


5. Przez cały czas trwania projektu prowadzony będzie monitoring działania projektu i jego efektów. Na podstawie zgromadzonych informacji raz na rok powstanie raport. W takim raporcie z projektu będą oczywiście przygotowane rekomendacje dotyczących lepszej współpracy i integracji z cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie.
 


6. Opracowanie, uruchomienie i bieżąca aktualizacja serwisu www dla cudzoziemców w językach angielskim, ukraińskim i białoruskim. Serwis byłby reklamowany przez instytucje publiczne i prywatne mające kontakt z cudzoziemcami.
 


7. Przygotowanie publikacji - kalendarza zawierającego najważniejsze informacje o funkcjonowaniu w mieście, świętach, wydarzeniach, kontakty do najważniejszych instytucji, wraz z wyborem wielojęzycznych imprez kulturalnych i społecznych.
 









Projekt „Witamy w Lublinie" rozpoczął się w lipcu 2009 r. jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.